Wix czy WordPress?

Wix czy WordPress?

Wybór platformy do stworzenia strony internetowej może być trudny, a wielu użytkowników porównuje WordPress z Wix. Zarówno WordPress.org, jak i Wix są popularnymi platformami, które pozwolą zbudować przyciągającą stronę internetową.

Dowiedzmy się więc jakie są zalety i wady postawienia strony internetowej w kreatorze Wix i na platformie WordPress.

zalety wixa

 • Prędkość. Każdy o tym wie – w ciągu kilku godzin z pomocą kreatora można stworzyć stronę. Zarejestrowałeś się, wybrałeś szablon, wypełniłeś stronę blokami i voila – możesz rozpocząć pracę.
 • Wygoda. Interfejsy takich serwisów są często dopracowane w szczegółach i oferują użytkownikom rozbudowane funkcjonalności. Pozwalają one wdrożyć założone cele jeśli nie w 1-2 kliknięciach, to na pewno bez dużego nakładu pracy i energii. Narzędzie do tworzenia stron metodą przeciągnij i upuść ułatwia dostosowywanie. 
 • Konfiguracja i support. Nie musisz się martwić o rzeczy techniczne. Ponieważ Wix to rozwiązanie oparte na chmurze, które zapewni hosting Twojej witryny, zaopiekuje się ona utrzymaniem i bezpieczeństwem Twojej witryny. Wix zapewnia także Centrum pomocy, które składa się z obszernej dokumentacji,  gdzie możesz przeglądać artykuły i zadawać pytania. Możesz również przesłać bilet, aby otrzymać pomoc indywidualną, jeśli jej potrzebujesz. 

zalety wordpressa

 • Cena. Oprogramowanie WordPress jest dostępne za darmo dla każdego, ale żeby go zainstalować, potrzebujesz własnej domeny i hostingu. Oprócz tego istnieją tysiące darmowych motywów i wtyczek WordPress, które możesz użyć według własnych potrzeb.
 • Pozycjonowanie. Ponieważ WordPress został pierwotnie zaprojektowany jako platforma do blogowania doskonałe współpracuje z wyszukiwarkami. Jeśli tworzysz stronę internetową od podstaw, nie będzie żadnych problemów z SEO. Polecam skorzystać z darmowej wtyczki Yoast SEO, która stale monitoruje zawartość Twojej witryny i poprawia jej pozycje w wyszukiwarkach.
 • Pełna kontrola nad Twoją stroną. WordPress daje Ci pełną kontrolę nad Twoją stroną internetową. W tym momencie jesteś zależny tylko od hostingodawcy. Możesz rozszerzyć możliwości swojej witryny bez prawie żadnych ograniczeń, korzystając z wielu dostępnych motywów i wtyczek.
 • Szablony. WordPress oferuje tysiące darmowych i płatnych motywów do wyboru. To praktycznie gwarantuje unikalną stronę internetową, która będzie wyglądać i działać jak żadna inna. Darmowe motywy można znaleźć w repozytorium WordPress, gdzie one wszystkie zostały poddane rygorystycznym testom aby zapewnić ich wysoką jakość. 
 • Czysty kod. Niewątpliwym liderem w tym przypadku jest WordPress. Możesz w pełni kontrolować kod generowany przez system tak aby strona spełniała wszystkie standardy w projektowaniu.

wady kreatora WIX

 • Cena i reklamy. Wix może być darmowy, jednak bezpłatny plan obejmuje reklamy i logo Wix, małą przepustowość i przestrzeń dyskową, jest restrykcyjny w wielu innych obszarach. Aby usunąć reklamy i uzyskać dodatkowe funkcje z ich rynku aplikacji musisz uaktualnić stronę do jednego z planów premium (płatnych).
 • Pozycjonowanie. Jednym z największych problemów stron stworzonych na Wix jest ich pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Kod, który jest generowany przez niektórych projektantów stron (w szczególności Wix) zawiera mnóstwo błędów w zakresie SEO. Wyszukiwarki, spotykając się z takimi błędami znacznie obniżają pozycję strony w wyszukiwarce.
 • Szablony. Niestety nie można zmienić szablonu swojej strony później po jakimś czasie. Oprócz tego nie wszystkie szablony dostępne w Wix wyglądają dobrze, a te dobre są często używane w ogromnej liczbie witryn – może to uczynić twoją witrynę mniej unikatową.
 • Zależność od platformy. Wix może wyłączyć twoją witrynę z dowolnego powodu w dowolnym momencie – nigdy nie uzyskasz pełnej kontroli. Opcje konfiguracyjne też są ograniczone – nie możesz samodzielnie instalować nowych funkcji (jak to jest w WordPressie za pomocą wtyczek). Wszystko musi być wcześniej zatwierdzone przez Wix i dostępne jako moduł.

wady wordpressa

 • Trudniejszy proces oswajania się z platformą. Panel administracyjny WordPressa nie posiada tak intuicyjnego interfejsu jak Wix. Istnieją fora wsparcia, ale nie zapewniają one poziomu wsparcia oferowanego przez Wix.
 • Konfiguracja motywów i wtyczek. Różne motywy mogą działać inaczej – opanowanie jednego z nich nie oznacza, że od razu zrozumiesz, jak korzystać z drugiego. To samo dotyczy wtyczek – istnieje wiele opcji dotyczących sposobu ich działania i interakcji z użytkownikiem. 

Mogę śmiało powiedzieć, że w moich porównaniach zdecydowanie lepiej wypada WordPress. WordPress jest znacznie lepszy niż Wix jako platforma do publikowania w Internecie dla dowolnego rodzaju witryny.

Podczas gdy Wix oferuje łatwy w użyciu kreator stron internetowych, możesz w dłuższej perspektywie osiągnąć znacznie więcej dzięki WordPress. Warto przed wyborem platformy zastanowić się, co będzie dla Ciebie korzystniejsze i na jakich funkcjalnościach bardziej Ci zależy.